سرخط خبرها
خانه / محتوای آموزشی / رادیو شناسه‌ها (RFID) / کاربرد و نحوه شناسه‌گذاری (RFID) درختان
شناسه‌گذاری RFID درختان
شناسه‌گذاری RFID درختان

کاربرد و نحوه شناسه‌گذاری (RFID) درختان

کاربرد و نحوه شناسه‌گذاری (RFID) درختان

شناسه‌گذاری RFID درختان
شناسه‌گذاری RFID درختان

معرفی باندهای فرکانی مختلف

در برخی از شناسه‌­ها و قرائتگر­های باند فرکانسی پایین (LF) استفاده می­‌شود. این باند فرکانس‌­هایی از ۳۰ کیلوهرتز تا ۳۰۰ کیلوهرتز را پوشش می­‌دهد اما عمومی‌­ترین فرکانس مورد استفاده در ۱۲۵ کیلوهرتز فعالیت می­‌کند. در این باند فاصلۀ قرائت کم و حدود ۱۰ سانتی­متر بوده و سرعت خواندن اطلاعات در آن از فرکانس­‌های دیگر کمتر می­‌باشد که البته در کاربرد مد نظر ما تأثیری ندارد؛ اما مزیتی که نسبت به باندهای فرکانسی بالاتر دارد عدم اختلال فرکانسی می‌­باشد.

شناسه‌های LF برای درختان
شناسه‌های LF برای درختان

در باند فرکانسی بالا (HF) که نرخ آن از ۳ تا ۳۰ مگا هرتز متغیر است و رایج‌­ترین فرکانس مورد استفادۀ آن ۱۳.۵۶ مگاهرتز می­‌باشد که در فاصلۀ ۱۰ سانتی متر الی یک متر قابلیت خواندن و نوشتن را دارد. اما این سیستم به اختلالات فرکانسی تا حدودی حساس می باشد. سیستم­‌های در این باند فرکانسی شامل استانداردهای زیادی نظیر ISO 15693 استاندارد مورد استفاده در وسایل متحرک، ECMA-340 و ISO/IEC 18092 استاندارد ارتباطات میدان نزدیک (NFC)، فناوری برای انتقال اطلاعات در فواصل بسیار کم، می باشد. همچنین باند HF شامل استانداردهای ISO/IEC 14443 A و ISO/IEC 14443 برای تکنولوژی MIFARE می‌­باشد که به صورت گسترده در بلیط‌­های الکترونیکی پرداخت حمل و نقل شهری استفاده می­شود.

شناسه‌های HF برای درختان
شناسه‌های HF برای درختان

در باند فرکانسی بسیار بالا (UHF) که از ۳۰۰ مگاهرتز تا ۳ گیگاهرتز را شامل می­‌شود، سیستم­‌ها طبق استاندارد UHF Gen2 از باند فرکانسی ۸۶۰ الی ۹۶۰ مگاهرتز استفاده می­‌کنند. مسافت خواندن در حالت Passive می‌­تواند تا ۱۲ متر هم افزایش یابد که البته سازمان سلامت ایران توان آن را به ۲وات کاهش داده و در نتیجه مسافت خواندن به ۴ متر تنزل یافته است. این سیستم‌­ها برای شناسه­‌گذاری قطعات با تعداد بسیار بالا و یا خواندن بسیار سریع مثل کاربردهای انبارداری، پارکینگ و عوارضی و … استفاده می­‌شوند.

دو حالت کاربری در این سیستم‌­ها قابل استفاده می­شود که به آنها فعال (Active) و غیرفعال (Passive) می­‌گویند. در حالت استفادۀ فعال قرائتگرها که در باند فرکانسی ۲.۴گیگاهرتز فعالیت می­کنند، حالت شونده را داشته و شناسه‌­ها (تگ­‌ها) هم خود دارای باتری داخلی بوده و توسط مدار و فرستنده‌­ای که دارند هر لحظه دیتایی را منتشر می­‌کنند. از مزایای سیستم‌­های فعال برد بسیار بالاتر (تا ۲۰۰ متر) نسبت به نمونه‌­های دیگر می‌­باشد، اما هزینۀ آن هم به مراتب بالاتر می­‌باشد.

شناسه‌های سخت (متال) UHF
شناسه‌های سخت (متال) UHF
قرائتگر پسیو UHF
قرائتگر پسیو UHF
قرائتگر دستی (هند هلد) UHF
قرائتگر دستی (هند هلد) UHF
شناسه‌های فعال (اکتیو) باند فرکانسی UHF
شناسه‌های فعال (اکتیو) باند فرکانسی UHF
شناسه‌های فعال (اکتیو) باند فرکانسی UHF
شناسه‌های فعال (اکتیو) باند فرکانسی UHF

راه پیشنهادی

به طور کل سیستم شناسه گذاری درختان فضای سبز شهری، مبتنی بر رادیو شناسه ها (RFID) به صورت سیستم پسیو (Passive) پیشنهاد می­‌شود که توسط قرائتگرهای قابل حمل (Handheld Reader) که در اختیار اپراتورهای سیستم قرار می‌­گیرد، می­‌تواند آخرین وضعیت درختان را گزارش دهد. با استفاده از سامانۀ هوشمند مبتنی بر وب، کارشناسان سازمان پارک­‌ها می‌­توانند شرح و چگونگی فعالیت اپراتورها و مسئولین فضای سبز را بررسی کنند و آخرین اطلاعات درختان را همیشه در اختیار داشته باشند.

درباره مصطفی سپهریان

کارشناسی الکترونیک؛ کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی

همچنین بررسی کنید.

خانه‌ها چقدر هوشمندتر می‌شوند؟ – ۱

خانه‌ها چقدر هوشمندتر می‌شوند؟ در فیلم­‌های مختلف هالیوودی شاهد ربات­‌ها و دستگاه­‌های بسیار هوشمندی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.