سرخط خبرها
خانه / محتوای آموزشی / خانۀ هوشمند / تفاوت BMS و خانه هوشمند
اتوماسیون و هوشمندسازی ساختمان
اتوماسیون و هوشمندسازی ساختمان

تفاوت BMS و خانه هوشمند

تفاوت BMS و خانه هوشمند

توضیح مختصری از تفاوت‌های BMS و خانه هوشمند (Smart Home) که به اشتباه در بازار از آن به عنوان BMS یا سیستم مدیریت ساختمان نام می‌برند. این متن در مقاله‌ای با موضوع خانه هوشمند چیست برای دانشنامه تخصصی سلام ساختمان نوشته شده است.

 

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست؟

سیستم مدیریت ساختمان BMS
سیستم مدیریت ساختمان BMS

یک سیستم مدیریت ساختمان (BMS) سامانه ای مبتنی بر رایانه است که به منظور کنترل و نظارت وسایل الکتریکی و مکانیکی ساختمان چون روشنایی‌ها، سیستم قدرت، سیستم آتش نشانی، سیستم های امنیتی و تهویه در ساختمان نصب شده است. این سامانه توسط یک شبکه ی در به هم پیوسته، تمامی امکانات فوق را توسط یک نرم افزار به صورت یکپارچه بر روی یک سرور در اختیار اپراتور حرفه ای می گذارد. اما چیزی که عملا در بازار ایران می بینیم، هر کدام از اجزاء یک سیستم یکپارچه BMS را به اشتباه با لفظ جامع BMS می شناسند، مثل سیستم تهویه مطبوع، یا سیستم امنیتی.

 

 

خانه هوشمند، Smart Home
خانه هوشمند، Smart Home

تفاوت BMS و خانه هوشمند

از عمده تفاوت های BMS و خانه ی هوشمند در توانایی اعمال فرمان و دسترسی توسط خود مصرف کننده (کاربر) با رابط های کاربری نظیر پنل های لمسی، گوشی موبایل، تبلت، ریموت کنترل، اینترنت و پیامک می باشد. همچنین به طور معمول هزینه ی اجرای سیستم های BMS بالاتر تمام می شود و غالبا در ساختمان های عمومی (نظیر دانشگاه ها، مجتمع های اداری، تجاری و بیمارستان ها) دیده می شود که مصرف کنندگان و افراد داخل ساختمان دسترسی به سیستم مدیریت ندارند و توسط اپراتور موارد فرمان دهی می شود.

درباره مصطفی سپهریان

کارشناسی الکترونیک؛ کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی

همچنین بررسی کنید.

چرا خانه هوشمند ؟

چرا خانه هوشمند ؟ (مزایا خانه هوشمند)

چند دلیل خوب که نشان می‌دهد شما به یک خانه هوشمند نیازمند هستید از همان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.